Aile

Televizyon ve bilgisayar hayatımızı nasıl etkiliyor?

Televizyon ve bilgisayar hayatımızı nasıl etkiliyor?

Hayatımızda en çok şikayet ettiğimiz konulardan biri de “zaman” ile ilgili. Öğrenciler “Zamanım yok yeterince çalışamıyorum” ,“Konu çalışıyorum ama soru çözmeye zaman kalmıyor.” Ne zaman çalışayım ki? Zaten tüm gün dershane ve okuldayım… ve daha nice sürüp giden şikayetler. Anne babalara sorsanız “Tabi zamanı olmaz televizyonun karşısından / Bilgisayardan kalkmıyor ki?” diyorlar.

Zamanımızı en fazla çalanların başında da televizyon, bilgisayar ve arkadaşlarımıza fazladan ayırdığımız zamanlar geliyor. Özellikle televizyonlarda dizi halinde sunulan ve bağımlılık yapan programlara aman dikkat edin diyoruz. Çünkü güzel bir film izlemeye karar verirsiniz ve onu programınızın bir yerine yerleştirir seyretmeye başlarsınız. Zamanınızı yine alır ama en azından seyretmişsinizdir ve bitmiştir. Ya diziler? Ya müzik yarışmaları? Öyle mi? Hayır her biri sizi bağımlı yapmak için elinden geleni yapıyor. Evet karşınızda işini profesyonelce yapan televizyoncular var ve onların görevi sizi ekran karşısına bağlamak. Eğer siz sınavlara hazırlanan biriyseniz ya da hayatta hedefleri olan bir insansanız o zaman sizin göreviniz de kendinizi televizyona kaptırmamak. Bunun için de televizyonu mutlaka bilinçli seyretmeliyiz. Seyredeceğimiz programları önceden belirlemeli ve çalışma programımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

Bilgisayar başında birisinin bağımlı oluvermesi içten bile değil. Bilgisayar oyunları, sosyal paylaşım siteleri ve daha niceleriyle bilgisayarlar tam bir zaman hırsızı oluvermiş gençler için. Oyun oynarken bir bölümü bitirip diğerine geçme, sosyal medyada paylaşımda bulunduklarını bırakamama gibi psikolojik altyapısı çok güçlü olan sebeplerle insanlar bilgisayara bağımlılık geliştirebiliyorlar.

Tabi televizyonun ve bilgisayarın zamanımızı çalma dışında başka zararlı yönleri de var. Aileler çoğu zaman çocuklarının televizyondan nasıl etkilendiklerini bilmiyorlar. Televizyon dizileri, çoğu zaman; sinemada izlenen filmlerden veya televizyonda çıkan diğer programlardan daha fazla zararlı olabiliyor. Örneğin okul dizileri,  çocuğun hayatı ile yakından ilgili. Çocuklar uyanık oldukları vaktin çoğunu okulda geçiriyorlar. Dizilerde izledikleri olaylar da çocuk için okuldaki davranışlarına yönelik model olabiliyor.

Okul dizilerinden birinde iki çocuk iddiaya girmişler “Öğretmene şunu diyebilir misin yok diyemez misin?” diye. Aynı olay çok geçmeden gerçek okul ortamında oluyor. Çocuklar aralarında konuştukları müstehcen bir kelimeyi “yok söyleyemezsin, yok söylerim diye” iddialaşırlar. Çocuk iddiayı kazanabilmek için her şeyi göze alarak normal zamanlarda hiç söylemediği ve söylemeyeceği bir sözü öğretmenine söylüyor.

Yine başka bir sınıf öğretmeni anlatıyor. “Öğrencilerimde daha önce hiç görmediğim olumsuz davranışlar görmeye başladım. Önceleri bu değişime anlam veremiyordum. Öğrendim ki; sınıfımızda …………..isimli okul dizisi öğrenciler arasında çok popüler olmuş. Daha sonra diziyi ben de izlemeye başladım. Akşam dizide izlediğim davranışların aynılarını sınıfımdaki öğrencilerimde görünce olanları anladım. Hemen bir veli toplantısı yaptım ve yaşadıklarımı velilerimle paylaştım. Dizi evlerde topluca yasaklandığından beri sınıfımda olumlu gelişmeler oldu.”

Dizilerdeki karakterlerle özdeşleşen çocuklar, normal zamanlarda yapmayı akıllardan dahi  geçirmedikleri uygunsuz davranışlara  cesaret edebiliyorlar. Sadece çocuklar değil gençler de orada gördükleri davranışları modelleyebiliyorlar.  Uygunsuz davranışların televizyonda çok rahat bir şekilde yapılıyor olması çocuklarda “yapılabilirmiş” imajı oluşturuyor. Ayrıca dizilerdeki olumsuz davranışları sergileyenlerin popüler olmaları ve yaptıklarının yanlarına kar kalması, özellikle ders yönü ile kendini ifade edemeyen öğrenciler için model oluşturabiliyor.

Aileler bu konuda bilinçli olmalıdırlar. Çocuğun psikolojik gelişimine zarar verebilecek diziler hiç izletilmemeli, biraz daha iyice ( az zararlı ) olan diziler ise eğer seyredilecekse mutlaka interaktif izlenmelidir. Yani televizyon karşısında onun etkilerine direkt maruz kalacak şekilde sus pus oturulmamalıdır. Televizyon izlerken durumlar ve olaylar üzerinde yorumlar yapılmalı ve aile içi konuşmalarla paylaşımlarda bulunulmalıdır.

Örneğin televizyonda küfürlü konuşan birini gördüğünüzde: “Ağzı ne kadar da bozukmuş” yorumunu yapabilir, ifadeler müstehcenliğe kaydığında ise tepki olarak kanal değiştirebilirsiniz.

Gençlerin istediği diziyi izlemesi de doğru değildir.  Aile bugün aman gençtir karışmayalım der. Yarın ise o genç, dizide gördüklerini örnekleyebilir ve bana kimse karışamaz diyerek daha büyük sorunlara yol açabilir     . Tabi gençleri izleme diyerek vazgeçirmek öyle kolay değildir. Bunun yerine onu televizyon ve bilgisayardan uzak tutacak etkinliklere yönlendirmek gerekir. Sportif, sosyal veya sanatsal faaliyetler gençlerin televizyon ve bilgisayardan uzak durmasını sağladığı gibi kişisel gelişimlerine de çok olumlu katkıları olacaktır. Ailece yapılacak etkinlik ve geziler de çocukları / gençleri bu durumdan uzak tutmak ve aile bağlarını güçlendirmek için iyi birer yöntem olabilir.

Zamanımızı çalan televizyona ve bilgisayara karşı savaş açalım. O bizi değil biz onu kontrol edelim. Önce bizler bilinçli birer kullanıcı olalım ki çocuklarımız bizi takip etsinler.

 

Hakan METAN

Uzman Psikolojik Danışman

Aile

Daha Fazla Aile

 • Bedensel Hastalığı Olan Çocuklar

  Bütün çocuklar hayatlarının bir dönemlerinde gerek kendileri gerekse aileleri için sıkıntı doğuracak bir hastalıkla karşılaşma riskine sahiptirler....

 • Ergen Ailesi Olmak

  Ergenlik dönemi hem anne babalar hem de çocuklar için zorlayıcı bir dönem olabilir. Çocuklukla erişkinlik arası bu...

 • Çocuk ve Stres

  Ebeveynler olarak çocuk ve stres kavramlarını yan yana getirmeyi pek anlamlı bulmaz ve kabullenemeyiz. Hatta ne yazık...

 • Yaratıcılık Özellikleri

  Yaratıcı özelliğe sahip kişiler zihinsel hareketliliğe ve esnekliğe sahiptirler. Bu kişiler sorunlara yeni veya uygun yaklaşımlar bulabilirler...

 • Öğrenme Özellikleri

  Üstün veya özel yetenekli çocuk, çok çeşitli konularda derin ve yoğun bilgilere sahiptir. Öğrenmede hız ve derinlikleri...

 • Epilepsi – Psikiyatri İlişkisi

  – Epilepsi hastalığı nedir, hangi disiplinlerin ortak alanına girer? Epilepsiyi tanımlamadan önce nöbeti (seizure) tanımlamak gerekiyor. Nöbet...

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com