Aile

Ergen Ailesi Olmak

Ergen Ailesi Olmak

Ergenlik dönemi hem anne babalar hem de çocuklar için zorlayıcı bir dönem olabilir. Çocuklukla erişkinlik arası bu gelişim döneminde çocuklar, bedenlerinde hızla meydana gelen değişikliklere (sivilceler, kilo artışı, kıllanma gibi) adapte olmaya çalışırlar. Fiziksel görünümlerindeki değişimlerden beden algıları ve dolayısıyla özgüvenleri etkilenebilir ve bu da sosyal hayatlarına yansır. Bir yandan bir yere ait olmak, arkadaş gruplarında kabul gormek, beğenilen biri olmak isterlerken öte yandan bu dönem aslında en kırılgan oldukları zamandır.Ergenlik çocukların eleştirilere karşı oldukça hassas oldukları, biraz içe kapanabildikleriı ve duyguları çok yoğun olarak yaşadıkları bir dönemdir ergenlik çocukların.

 

Anne-babalar da kendi dünyalarına çekilen, zaman zaman öfkeli ve kendi başına buyruk hareket eden ergen çocuklarıyla baş etmekte zorlanabilirler. Çocuklarının kendilerinden uzaklaştığından, eskisi gibi kendilerini dinlemediklerinden yakınırlar. Bu dönemde kimi anne baba otoritelerini arttırıp ergen çocuklarının hayatını kontrol altına almaya çalışırken, kimisi de çocuklarının kendi ayaklarının üstünde durabilmeyi öğrenmesi için onu serbest bırakırlar.

 

Bu dönemde aile içi iletişim sorunlarıyla sık karşılaşılır. Anne ve babalar, çocuklarını rahat ettirmek, onları mutlu etmek için surekli çabalarlarken, çocukları onların yaptıkları hiç bir şeyi beğenmeyip, anne ve babalarını sürekli eleştirirler ve kimi zaman da bunu sert bir dille ifade ederler. Tartışmalar bazen de ergen çocukların bağımsızlık isteklerinden kaynaklanır. Anne babalarina her geçen gün yeni taleplerde bulunan çocuklar, isteklerini (eve geç dönmek, istediği gibi giyinmek, saatlerce bilgisayar ile vakit geçirmek) kabul ettirmek icin onlarla pazarlığa otururlar ve böylece anne baba ile çocuk arasinda zaman zaman bir güç savaşı ortaya cıkar.

 

Ergenlik dönemindeki çocuğun psikolojik ve sosyal açıdan sağlıklı gelişimini sağlamak ve bu dönemdeki aile içi stresi azaltmak için anne-babalara önemli görevler düşer:

 

* Öncelikle ergenlik dönemi hakkında okuyarak, araştırarak, uzmanlara danışarak bilgi edinmeleri gereklidir.

* Çocuğa karşı aşırı koruyucu bir tutum sergilemek ya da onu tamamen serbest bırakmak yerine anne-babanın kontrollü bir serbestlik tutumu benimsemesi daha akılcı olur. Çocuğun kişisel sınırlarına saygı göstererek onu gözetmek, ancak gerektiği yerlerde müdahale etmek doğru bir davranış biçimidir.

* En onemlisi, anne babanın çocuklarının düşünceleriyle hem fikir olmadıkları zamanlarda bile onu her zaman dinlemeleridir. Kendi görüşlerinin önemsendiğini görmek, çocuğa bu zor döneminde güven duygusu aşılayacaktır.

* Aile içi çatışmalarda uzlaşma sağlanamadığı ve çocuklarıyla iletişimde zorlandıkları durumlarda ailecek psikolojik danışmanlık hizmeti almaları önemlidir.

* Unutulmamalıdır ki, sevgi tüm zorlukları çözen anahtardır.

 

Dr. Zeynep Armay

Klinik Psikolog

Daha Fazla Aile

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com