Aile

Çocuk, Yalan Ve Biz

Çocuk, Yalan Ve Biz

                    Öncelikle yalanı tanımlayacak olursak; kişi ya da kurumları aldatmak yanlışa düşürmek amacıyla söylen söz ve davranışlardır.

                İnsanoğlunun en kötü sıfatıdır. Tüm dinlerin ortak bir şekilde reddettiği bir kavramdır. Özellikle İslamiyette ‘mümin kişi yalan söylemez’ ve ‘şaka dahi olsa yalan söylemeyiniz.’ Şeklinde hadislerle konuya çok net açıklama getirilmiştir.

                Toplumumuz adına bir değerlendirme yapacak olursak; ‘beyaz veya pembe yalan’, ‘o daha çocuk’, ‘ama ne yapsın’, ‘korkudan..’, ‘kızmasın..’ gibi ifadelerle yalanı biraz temize çıkarmaktayız. Ayrıca bu tavrımız sadece çocukların söylediği yalan konusunda değil; eşler arası, arkadaşlar arası ve iş ilişkilerinde de geçerli ne yazık ki.  Yani ilk yapmamız gereken yalana karşı tavrımızı bakış açımızı netleştirmek ve tarafımızı belirlemektir.

Unutmamalıyız ki çocuklar istediğimiz gibi değil gösterdiğimiz gibi yetişirler. Yani; ‘yalan çok kötü bir şey sakın söyleme’ diyen bir anne çocuğunun yanında eşine veya bir başkasına yalan söylüyorsa artık o çocuk üstünde hükmünü kaybeder. Yine bahsettiğimiz bu anne çocuğunun olmadığı bir ortamda da yalan söylüyorsa yine etkisini kaybeder çünkü kendi yaşantısına hassas olmayan, dikkat etmeyen biri başkasına tesir edemez. Bu durumdan anladığımız gibi ilk olarak kendimize yalan konusunda bir çeki düzen vermeliyiz. Peki sonra?

Çocuğumuz neden yalan söylemiş buna bakmalıyız. Çocuklar;

 • cezadan kaçmak için

 • ilgi çekmek için

 • menfaat için

 • başarısızlıklarını saklamak için

 • bazen güven kazanmak için

 • yalan söylemeyi model aldığı için

 • sorunlarıyla başa çıkamadığı için

Ve tabi farklı sebeplerde olabilir ama genel olarak yukarıda saydığımız sebepler çocuğu yalan itebilir. Söylenen yalanın sebebini bilmenin en büyük faydası doğru çözümü bulmak ve uygulamaktır.

Ayrıca çocuk;

*hangi yaşta yalan söylüyor?

*hangi ortamda yalan söylüyor?

*hangi durumda söylüyor?

*ne sıklıkta söylüyor?

*söyledikten sonraki duygu-durumu nasıl  sorularını cevaplandırmak da oldukça önemlidir.  Çünkü; çocuğumuzun söylediği yalan patolojik bir hal almış olabilir. Böyle bir durumda ise bir uzmana danışmak ve onun telkin ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek bize fayda getirir.

Yalana yaklaşım  biçimini ele alacak olursak;

 • çocuğa suçlayıcı, kızgın ifadelerle yaklaşmak onu yalana yönlendirebilir.

 • Hata yapmış çocuğa sen dilini kullanmamalıyız.

 • sadece vaka yaşandığı zamanlarda değil, her zaman, ne olursa olsun, nasıl bir hata yapılırsa yapılsın doğruyu anlatmak gerektiği bu durumda çözümlerin daha kolay ve etkili olacağı anlatmalıdır.

 • çocuğa ‘asla yalan söyleme’ değil  ‘her zaman doğruları anlatmalıyız’ şekillinde telkinde bulunmalıyız.

Çocuk eğer bile bile tüm iyi yaklaşımlara rağmen yalan söylüyorsa ‘senin her zaman doğruları anlatacağına inanıyorum biraz daha düşün istersen vb. ifadelerle onu doğruya yöneltmeliyiz.

Çocuklarımıza öz bakım becerilerini kazandırmak için ne kadar çaba sarf ediyorsak doğru ve dürüst olmayı, yalanın kötülüğünü  ve yanlışlığını anlatmalıyız.

Son olarak, Hepimiz bir yalanın hayatımızdan doğruluk, iyilik, güven, mutluluk ve huzuru götürdüğünü unutmamalıyız.

                                                                                                                                                                                                               Elif PARLAK

Pisikolojik Danışman

 

 

Aile

Daha Fazla Aile

 • Bedensel Hastalığı Olan Çocuklar

  Bütün çocuklar hayatlarının bir dönemlerinde gerek kendileri gerekse aileleri için sıkıntı doğuracak bir hastalıkla karşılaşma riskine sahiptirler....

 • Ergen Ailesi Olmak

  Ergenlik dönemi hem anne babalar hem de çocuklar için zorlayıcı bir dönem olabilir. Çocuklukla erişkinlik arası bu...

 • Çocuk ve Stres

  Ebeveynler olarak çocuk ve stres kavramlarını yan yana getirmeyi pek anlamlı bulmaz ve kabullenemeyiz. Hatta ne yazık...

 • Yaratıcılık Özellikleri

  Yaratıcı özelliğe sahip kişiler zihinsel hareketliliğe ve esnekliğe sahiptirler. Bu kişiler sorunlara yeni veya uygun yaklaşımlar bulabilirler...

 • Öğrenme Özellikleri

  Üstün veya özel yetenekli çocuk, çok çeşitli konularda derin ve yoğun bilgilere sahiptir. Öğrenmede hız ve derinlikleri...

 • Epilepsi – Psikiyatri İlişkisi

  – Epilepsi hastalığı nedir, hangi disiplinlerin ortak alanına girer? Epilepsiyi tanımlamadan önce nöbeti (seizure) tanımlamak gerekiyor. Nöbet...

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com