Çocuk

Ben Öğretmenim

Ben Öğretmenim

‘’Bir insanın hayatındaki en  büyük mucize, küçükken iyi bir öğretmene denk gelmektir’’  Pek ala bu öğretmenlerin özellikleri nelerdir. Tarifi zor olsa da işte birkaçı:

 1. Mesleğini ve çocukları sevmeli.
 2. Branşına, alanına hakim olmalı, teknoloji yi kullanmalı
 3. Öğretmenliği sadece bir meslek olarak görmeyip işini severek yapmalı. Bir facabook gurubunun ismi çok hoşuma gitmiştir ‘’ memur değil, ÖĞRETMENİZ’’ ne kadar doğru. Fedakârlık bu mesleğin olmazsa olmazıdır.
 4. Gelişmeye ve yeniliklere açık, geleceği görmeli ve bireylere bu doğrultuda rehberlik etmeli
 5. Dersleri eğlenceli bir şekilde işlemeli, Konuları günlük hayatla bağdaştırarak aktarmalı
 6. Öğrenciyi rencide etmemeli, cana yakın olsun, neşeli ve hoş görülü olmalı
 7. Öğrenciyle karşı tarafta değil onunla aynı tarafta olmayız
 8. Sabırlı, tarafsız olmalı, tüm öğrencilerine eşit davranmalıdır, Demokratik değerlere ve insan haklarına saygılı olmalı
 9. Spor, sanat ve müzik dallarından biriyle profesyonel olarak ilgilenmeli. Bunları konserler, sergiler vb. durumlarla öğrencilerle paylaşmalı.
 10. Öğrencilerinin her türlü yeteneklerini keşfetmeli ve bunları geliştirmeleri için aileye ve öğrenciye rehberlik yapmalı.
 11. Empati yeteneği kuvvetli, Türkçeyi güzel ve etkili, doğru ve akıcı konuşabilen
 12. Notla tehdit etmeyen, bireysel farklılıkları göz önünde bulunduran, öğrencilerinin yeteneklerini keşfeden, gelişimini sürekli izleyen motive olabilen öğrencilerini motive edebilen
 13. Hizmet İçi Eğitimler ve kendi imkânlarıyla konferans, seminer ve kurslarla öğrenmeye devam edecek, hayat boyu aynı zamanda öğrenci olmaya istekli ama bir yandan da sindirmeye, dinlenmeye, özümsemeye ihtiyacı vardır öğretmenin. Orta ve uzun vadeli planları olmalı.
 14. Nezaket bir öğretmenin taşıyacağı en güzel elbisedir
 15. Feraset sahibi, güçlü bir iradeye ve dikkate sahip olmalı.
 16. Unutmayalım biz öğrenciler için oradayız. Onlar bizim için değil.
 17. İmkânlar dâhilinde yüksek lisans ve doktora yapmalı
 18. Okulundaki örnek öğretmenlerden yararlanmayı bilmeli ve dersleri nasıl işledikleriyle ilgili gözlem yapmalı, derslerini girmeli.
 19. Kaç yıllık öğretmen olursa olsun günlük vereceği derslere ayrıntılarıyla hazırlanmalı. Türkiye’de öğretmenlik yapan bir Rus fizik profesörüyle bu meseleyi konuştuğumuzda ‘’ Ben bir saat isleyeceğim ders için üç saat o derse hazırlanıyorum’’ demişti. Derse hazırlanma hayati nokta.
 20. Mutlak ve tek bilgi kaynağı değildir öğretmen. Öğrenciye öğrenme sürecinde koçluk yaparak yol gösterir, aynı zamanda öğrenci ile beraber öğrenir.
 21. Öğrencimiz ve bilgiye ulaşma şeklimiz değiştiği için sınıf ortamında dönüşümü yaratmamız gerekiyor, Biz öğretmenler olarak bu değişimi yönetmemiz gerekiyor, sınıflarımızda bir farklılık yaratmak durumundayız

İsa Özen

Eğitim uzmanı

Daha Fazla Çocuk

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com